Припрема за час

Наставна тема: Србија у Првом светском рату

Наставна јединица:  Пут ка уједињењу

Тип часа: Обрада наставног градива

Облик рада: Фронтални облик рада

Наставне методе: рад на тексту, демонстративна метода , метода усменог излагања, разговор

Наставна средства: Историјско-географска карта, табла, рачунар, пројектор

Образовно васпитни задаци: Ученици би требало да:

-         усвоје кључне појмове везане за наставну јединицу

-         схвате да је Краљевина СХС била заједнички циљ представника сва три народа

-         разумеју важност дипломатске борбе за остварење уједињења

-         буду оспособљени за проналажење, прикупљање и коришћење информација датих у различитим облицима

 

Ток часа

Уводни део часа: трајање 5 минута

На уводном делу часа упознати ученике са књигом докумената и другим материјалом који ће користити и начином рада. Најважнији материјал се налази у ''Документи о стварању Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца'' које је сабрао историчар Фердо Шишић -http://velikirat.nb.rs/items/show/6183 . Поред сабраних докумената ученици ће имати прилике да раде и са другим доступним материјалом.  Са ученицима се подсетити претходно усвојеног градива. Разговарати о Илији Гарашанину, Константину Николајевићу и њиховим идејама за уједињење Срба и Јужних Словена. Подсетити се окупације и анексије Босне и Херцеговине, као и реакција које су настале након ових догађаја.  

Главни део часа : трајање 30 минута

Из поменутог дела http://velikirat.nb.rs/items/show/7245  са ученицима прочитати текст са стране 10 Под називом Изјава Краљевске српске владе. Ученицима објаснити појам Декларација- Свечана објава. Ученицима на табли исписати Нишка декларација 7. децембар 1914. године – изјава српске владе у Народној скупштини о ратним циљевима Краљевени Србије.  Са ученицима разговарати о томе у каквим је околностима настала ова изјава владе. Да ли су се циљеви тада чинили остваривим или не? Посебну пажњу обратити на реакцију окупљених посланика. 

Са ученицима говорити о наслову наставне јединице ''Пут ка уједињењу'' и самој речи уједињење. Ко је требало да се уједини након рата и победе савезника? Били би уједињени Срби, Хрвати и Словенци са простора Аустроугарске са становништвом Србије и Црне Горе. Уз помоћ историјске карте представити простор који је требало ослободити и ујединити. Разговарати о претходно усвојеном градиву и мотивисати ученике на дискусију о осталим активностима у рату, обзиром да нису сви становници били војници или медицински радници.

На остваривању циља уједињења требало је да ради и организација  ''Југословенски одбор''. Исписати назив и чланове Одбора на табли. Чланови одбора били су истакнути представници сва три народа који су потицали са простора Аустроугарске монархије, а чврсто се залагали су се за уједињење. Најистакнутији чланови били су: Анте Трумбић, Иван Мештровић, Франо Супило, Никола Стојановић и други. Овај одбор основан је у Паризу 1915. године. Прочитати делове текста ''Мемоар Југословенског одбора француској влади'' од 6 маја 1915. године , који почиње на страни 24  http://velikirat.nb.rs/items/show/7257  и анализирати га са ученицима. Посебно обратити пажњу на територије које се помињу у тексту и образложења која су дата. Говорити о делатности угледних представника Одбора у савезничким државама и агитовању зарад остварења идеје уједињења.

Поред представника Одбора у савезничким државама били су активни интелектуалци из Србије, као и емиграција у савезничким и неутралним земљама (Швајцарска, САД, Ј.Америка) који су радили на остварењу истог циља.  Прочитати текст '' Манифест југословенске уједињене омладине'' објављен у Женеви, августа 1915. године. http://velikirat.nb.rs/items/show/6183 на страни 43.   Како би се дочарала и приближила тежња јужнословенских народа одабрати текстове из http://velikirat.nb.rs/items/show/6183 , http://velikirat.nb.rs/items/show/5411 (страна 2) , http://velikirat.nb.rs/items/show/5426  , http://velikirat.nb.rs/items/show/5422 (текст на Руском језику) и друге.

На следећем делу часа прочитати и анализирати текст декларације коју су заједнички потписали Никола Пашић, у име Српске владе и Анте Трумбић, у име Југословенског одбора, на Крфу , јула 1917. године. Овај документ – Крфска декларација представља план о будућем уређењу заједничке државе Срба, Хрвата и Словенаца. http://velikirat.nb.rs/items/show/7248 . http://velikirat.nb.rs/items/show/5007 ,

Следеће делове часа посветити коначном уједињењу и последњим одлукама. После пробоја Солунског фронта ослобађане су територије које су Аустроугарска и Бугарска држале под  окупацијом и тако су се стекли услови за коначно уједињење. http://velikirat.nb.rs/items/show/1168  Ученицима објаснити да су различити делови територија проглашавали уједињење са Краљевином Србијом. Као примере прочитати: Декларација Народнога Вијећа окт 1918.стр 179,  Проглашење Државе Словенаца, Хрвата и Срба 29.10.1918, Женевска декларација 9.11.1918. Одлука Подгоричке скупштине стр.258. из http://velikirat.nb.rs/items/show/6183 .

Завршни део часа: трајање 10 минута

Прочитати текст образовање Краљевине. Питати ученике да прокоментаришу, на основу обрађених извора, какво је било расположење међу представницима три народа. Да ли се тада чинило да заједничка држава има будућност?

Погледати фотографије представника Југословенског одбора и Краљевске владе. http://velikirat.nb.rs/items/show/6403  ,  http://velikirat.nb.rs/items/show/283  ,  http://velikirat.nb.rs/items/show/4969  ,  http://velikirat.nb.rs/items/show/4988  ,  http://velikirat.nb.rs/items/show/5007 .

 

 

Изглед табле:

Обрада                                    Пут ка Југославији  

 

Нишка декларација – изјава Краљевске српске владе о ратним циљевима- 7. Децембар 1914. Године

Југословенски одбор- формиран у мају 1915. Године у Паризу

Чланови: Анте Трумбић, Франо Супило, Иван Мештровић, Никола Стојановић...

Крфска декларација -20. Јул 1917. Године заједнички план Српске владе и Југословенског одбора о стварању Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца

Подгоричка скупштина – уједињење Црне Горе и Србије

Народно вијеће у Загребу

Формирање Државе Словенаца, Хрвата и Срба

Уједињење Краљевине Србије и Државе Словенаца, Хрвата и Срба- Београд

 1.децембар 1918.

Исход часа:

Уз правилно коришћење грађе портала Велики рат, правилно коришћење историјско географске карте и излгање наставника ученици ће:

-         усвојити знања о најважнијим одлукама које су довеле до коначног уједињења

-         усвојити знања о најважнијим личностима које су радиле на уједињењу

-         се упознати са дипломатским активностима Српске владе као и различитих група у време Првог светског рата

-         користити различите врсте историјских извора

-         се упознати са основном критиком извора користећи грађу портала

 

Образовни стандарди:

Основни ниво- ученик именује најзначајније личности и наводи основне процесе, појаве и догађаје из националне историје, Препознаје историјски простор на историјској карти, Усмено интерпретира историјски наратив и саопштава резултате самосталног елементарног истраживања, препознаје историјску димензију савремених друштвених појава и процеса.  

Средњи ниво- ученик објашњава и повезује улогу личности, процесе, појаве, догађаје из националне историје, анализира предрасуде, стереотипе, пропаганду и друге видове пристрасности у тумачењу историјских појава у историјским и савременим изворима информација и уочава њихове последице, наводи и описује појаве различитог историјског трајања и уочава сличности и прави разлику у односу на њихов савремени и историјски контекст.

Напредни ниво- ученик разуме и анализира променљивост историјског простора у различитим периодима, уз употребу историјске, географске и савремене политичке карте, критички просуђује важне процесе, појаве, догађаје и личности из опште и националне историје, анализира савремене појаве и процесе у историјском контексту и на основу добијених резултата изводи закључке.