Предавачи/ модератори: Жељко Тешић, Ивана Виоглавин Ковачевић, Марија Мишић, Наташа Рекић, Мира Мраовић, Јелена Смедеревац, Биљана Будимир, Вук Матијашевић
Назив школе : ОШ „Лазар Саватић“
Датум одржвања часа: 17.12.2014.год.
Час по распореду: 6. и 7.
Разред и одељење: 8/2
Наставна тема: Обележавање стогодишњица Првог светског рата
Наставна јединица: Србија и Црна Гора у Великом рату
Место одржавања часа: Свечана сала
Тип часа: Утврђивање градива
Потребна знања: Познавање основних историјских чињеница у вези са Првим светским ратом, као и других (општих) знања у вези са овим историјским догађајем
Облици рада: Индивидуални, фронтални
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, метода рада на тексту, демонстративна метода
Наставна средства:
Дигитална библиотека Велики рат, Прези презентација и други материјали, географска карта...
Корелација:
Историја, Музичка култура, Српски језик, Енглески језик, Француски језик, Верска настава, Грађанско васпитање, Географија, Биологија
Циљ часа:
С обзиром на то да ученици из наведених наставних предмета уче о садржајима непосредно или посредно везаним за Први светски рат, циљ је да се створи шири сазнајни оквир и поље разумевања овог великог историјског догађаја. Појединачним доприносом сваког предмета могла би се створити целовита слика о Првом светском рату, те би се тако упутило и на дубљи контекст учења о овом историјском догађају.
Образовно- васпитни задаци:
Упућивање на основне културно-историјске околности у вези са Првим светским ратом; учење кроз дискусију; вежба за целоживотно учење; упућивање на шири контекст учења и стицања знања у школи;
Литература:
Примарна литература (уџбеници за предочене предмете), Литература са поменуте дигиталне библиотеке, као и секундарна литература (сваки наставник у домену своје области)
МЕТОДИЧКА СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ
Уводни део часа: - Главни модератор отвара скуп и упућује на тему и циљ скупа као и на начин рада (око пет минута);
Централни део часа: - Дискусија о Првом светском рату уз сагледавање различитих аспеката овог историјског догађаја (око педесет минута);
Завршни део часа: - Модератор узима завршну реч и сумира закључке дискусије
(око пет минута);
* С обзиром на то да је реч о дискусији, постоји могућност одступања од предвиђеног временског оквира.
ТОК ЧАСА:
Уводни део часа: У уводном делу часа наставник (главни модератор) говори о теми скупа и упућује на правила понашања и дискутовања у оквиру округлог стола. Такође, он истиче циљ скупа и његов допринос образовању и васпитању ученика.
Централни део часа: Дискусија ће тећи у смеру стварања целовите слике о узроцима, току и последицама Првог светског рата у коме су учествовале и Србија и Црна Гора. Ученици и наставници, учесници округлог стола, разговараће о различитим аспектима овог историјског догађаја с циљем да се уоче озбиљност и размере тог догађаја. Сваки наставник ће покретати одређену линију разговора с циљем да ученици искажу своја знања и ставове, али и да сами поставе питање или проблем о коме би се полемисало.
Историја – кључне историјске чињенице (узроци, ток, последице) – Ивана Виоглавин Ковачевић;
Географија – битне географске одреднице у вези са биткама и др. догађајима током Великог рата – Мира Мраовић;
Француски језик – значај Француске за Србију у Првом светском рату (Арчибалд Рајс „Чујте Срби“http://velikirat.nb.rs/items/show/9299 ; француска помоћ Србији и Црној Гори http://velikirat.nb.rs/items/show/5840 , http://velikirat.nb.rs/items/show/1172 и др.) – Јелена Смедеревац;
Грађанско васпитање – положај људи у рату (нарочит осврт на положај деце у Првом светском рату ) – Жељко Тешић;
Биологија – здравствено стање и болести људи током Првог светског рата (епидемија пегавог тифуса http://velikirat.nb.rs/items/show/1305 ) – Наташа Рекић;
Енглески језик – британске мисије у првом светском рату (веза Британије и Србије у Великом рату http://velikirat.nb.rs/items/show/1230 , http://velikirat.nb.rs/items/show/74 , http://velikirat.nb.rs/items/show/1277 ) – Биљана Будимир;
Српски језик – књижевност и култура у Првом светском рату (утицај Великог рата на уметничке тенденције у Србији, у 20. веку; Милутин Бојић „Плава гробница“) – Жељко Тешић;http://velikirat.nb.rs/items/show/392 , http://velikirat.nb.rs/items/show/856 , http://velikirat.nb.rs/items/show/1309
Верска настава – хришћанство и Велики рат (појмови голготе, жртве, опела, васкрсења и др.) – Вук Матијашевић; http://velikirat.nb.rs/items/show/4591 , http://www.bl.uk/collection-items/arch-enemy , http://velikirat.nb.rs/items/show/264
Музичка култура – хорско извођење песме „Тамо далеко“ (музика у Првом светском рату) – Марија Мишић;
Предочени редослед предмета не значи и стриктни редослед тема у оквиру разговора. Циљ је да сваки наставник на више начина мотивише ученике да разговарају, али и да се сам, када то осети као потребно и функционално, укључи у разговор. То може учинити из перспективе свог предмета или из перспективе некога ко изражава став о проблему који не мора бити у директној вези са предметом који предаје.
Завршни део часа: Модератор скупа, у кратком обраћању члановима округлог стола, износи завршно обраћање и утиске. Указује на резултате округлог стола и изводи усмену евалуацију ученика и наставника.
Ауторка мултимедијалне презентације: Ивана Виоглавин Ковачевић, професорка историје
Аутор методичке припреме (концепта часа): Жељко Тешић, професор српског језика и књижевности